Prezydentowi miasta przypomnieliśmy sprawę "zepsutego" lotniska. Samoloty z turystami do Sandomierza- nie lądują.

 List w sprawie lokalizacji lotniska pasażerskiego dla Tarnowa i Sandomierza


do Prezydent Miasta Mielec

Szanowni Państwo, 

W dokumentach planuje się budowę kolejnego portu loniczego Kraków- Sandomierz. Nazwa Kraków- Sandomierz, jaka proponuję, jest właściwa aby przyciągnąc turystów do tego portu lotniczego. 

Proszę o opinię w sprawie możliwości wykorzystania spółki miejskiej "Lotnisko Mielec Sp. z o.o."  w celu podjęcia prac nad dostosowaniem istniejących obiektów do roli tymczasowego terminalu pasażerskiego. 
 
Budowa dróg kołowania nie jest konieczna, samoloty kołowałyby tylko na pasie startowym. 

Chcę powtórzenia sucesu lotniska pasażerskiego w Pardubicach- w Mielcu. W Pardubicach zatrudniono zespół pracowników z czaskich linii lotniczych Czech Airlines. Hana Smejkalowa, szef zarządu lotniska, pochodzi z linii lotniczych Czech Airlines, i ma zamiar stworzyć z tego portu rodzaj regionalnego portu lotniczego. Zaczynając z maleńkim terminalem, teraz zbudowano duży terminal lotniczy.

To samo jest możliwe w Mielcu, ale wymaga zmiany polityki władz miasta. Obecny zarządca mógłby także pokierować procesem przebudowy portu do roli regionalnego portu dla liniii lotniczych- czarterowych i pasażerskich. Lub pozyskanoby innych managerów, którzy poprowadziliby ten proces. W rozmowie z redakcją były zarządca Pan Skubisz nie był zwolennikiem przebudowy portu lotniczego Mielec do roli portu pasażerskiego, ale być może- pod wpływem władz miasta- zmieniłby zdanie. 

Chcę by port lotniczy powstał na takiej samej zasadzie jak w Pardubicach. Opis:


Pardubicach - niewielkim czeskim mieście gdzie działa port lotniczy, na terminal pasażerski zaadoptowano stary hangar lotniczy. Jako że lotnisko rozwinęło się i obsługuje 120 tys. pasażerów rocznie, pasażerowie nie mieszczą się i muszą oczekiwać przed terminalem- hangarem. Obecnie powstał nowy ogromny terminal i jest  czynny.







Chcę, by na tej samej zasadzie powstało lotnisko w Mielcu- obsługujące na początku loty samolotów czarterowych i loty krajowe, a z czasem - tanie linie lotnicze. 

 
Trudno się pozbyć wrażenia, że te same inwestycje: budowa międzynarodowego portu lotniczego, budowa terminalu pasażerskiego dla lotów międzynarodowych- są możliwe technicznie i ekonomicznie w Mielcu



Poprzedni list w sprawie:
 
Tak się złożyło, że ze względu na status prawny, dość prosto można uruchomić pasażerską komunikację lotniczą z portu lotniczego w Mielcu

Nawet miejscowy przewoźnik pasażerski planuje wejście na rynek pasażerskich przewozów lotniczych. Lecz niestety- w Mielcu nie ma terminalu pasażerskiego z prawdziwego zdarzenia, a zorganizowanie tymczasowego portu pasażerskiego w terminalu odpraw pasażerskich lokalnego przewoźnika pasażerskiego to tylko jeden z naszych pomysłów tymczasowego rozwiązania tej kłopotliwej sytuacji, w jakiej znalazł się, naturalnie chyba rozwijający się tutejszy port lotniczy- lub prawie port lotniczy, bo pozbawiony terminalu z prawdziwego zdarzenia.

Proponuję aby w Mielcu powstał regionalny port lotniczy Kraków- Sandomierz, początkowo dostosowany do lotów krajowych. Do Warszawy, do Gdańska, do Szczecina etc. 

Przed 10 laty wystosowałem do Państwa propozycję otwarcia pasażerskiego portu lotniczego w Mielcu

Mielec stoi przed wielką szansą uruchomienia pasażerskiego portu lotniczego w pobliżu. Są też krajowi przewoźnicy którzy mogliby wystartować w przetargu na obsługę połączenia Mielec/Tarnów- Warszawa, jeśli takie loty zrealizowanoby. Subwencjonowane loty Warszawa- Zielona Góra obsługują linie LOT. 

Port lotniczy w Mielcu zmieniłby nazwę na port lotniczy Kraków- Sandomierz lub Tarnów (Mielec), a terminal tymczasowy mógłby powstać wg mojego pomysłu na przykład w budynku starej wieży kontroli lotów. Pasażerowie byliby dowożeniu do portu lotniczego Tarnów (Mielec) autobusem z centrum Tarnowa. Mały, kilkunastomiejscowy samolot przewoziłby pasażerów do Warszawy, inny proponowany kierunek podróży lotniczej to Gdańsk.

Chcę,  aby wzorem miasta Zielona Góra samorządy Mielca i Tarnowa przeznaczyły coroczną dotację na dofinansowanie połączeń do Warszawy, tak aby były one w cenie ok. 130- 150 PLN za bilet w taryfie standardowej. Roczny koszt subwencji wyniósłby około 2- 5 mln PLN. Chcę, aby do finansowania przewozów dołożył się także Urząd Marszałkowski woj. podkarpackiego oraz samorządy miast Tarnów, Mielec, Dębica czy Tarnobrzeg. 

Od opublikowania i rozesłania koncepcji utworzenia portu pasażerskiego dla Tarnowa w Mielcu mija ponad 10 lat. Chcę aby obecnie te plany przybrały realnych kształtów, i aby samorząd miasta Mielec najpierw dofinansował utworzenie tymczasowego terminalu portu pasażerskiego, a następnie, aby powstał oddzielny budynek tymczasowego terminala lotniczego portu pasażerskiego dla Tarnowa w Mielcu

Za kilka lat można starać się o dostosowanie wyposażenia lotniska w Mielcu do obsługi połączeń pasażerskich. To władzom miasta powinno najbardziej zależeć na utworzeniu w Mielcu lotniczego portu pasażerskiego, co przecież wygeneruje nowe miejsca pracy w samym porcie lotniczym jak i w otoczeniu portu. Sądzę że przez kolejne lata port w Mielcu mógłby się rozwinąć, i po budowie dróg kołowania i rozbudowie infrastruktury mógłby obsługiwać także tanie linie lotnicze, jako kolejny port lotniczy regionu. 

Przed laty dokonywano analiz, które wskazywały na duży popyt na nowy port lotniczy właśnie w otoczeniu Tarnowa. Wykorzystanie istniejącego już portu lotniczego w Mielcu dla obsługi regionu lotami pasażerskimi wydaje się sensowne i logiczne. Bliskość innych portów lotniczych jest tylko niewielką przeszkodą- cały region Tarnowa przecież nie posiada swojego portu lotniczego. 

Przykładem portu lotniczego skoncentrowanego na subwencjonowanych lotach krajowych jest port lotniczy w Zielonej Górze. Od 41 lat obsługuje on loty krajowe do Warszawy. Władze Mielca mogą powtórzyć ten model biznesowy, a wykonywanie takich połączeń jest możliwe ekonomicznie przy relatywnie niewielkich dotacjach do prowadzenia tej działalności. 

Mogę przesłać dokumenty dot. przetargów na wykonywanie pasażerskich połączeń lotniczych z dofinansowaniem samorządu, dzięki którym działa pasażerski port lotniczy w odległym o 33 km od Zielonej Góry mieście Babimost. W odróżnieniu od portu w Mielcu, ten port lotniczy obsługuje rejsowe połączenia krajowe. 

Zachęcam do podjęcia starań na rzecz przebudowy lotniska w Mielcu do roli małego, krajowego portu lotniczego. Jest to ekonomicznie możliwe, bo port ma już prawne dopuszczenie do obsługi 10 tys. pasażerów rocznie, a władze miasta powinny się starać w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną infrastrukturę dla poprawy dostępności komunikacyjnej miasta i regionu. 

Przykładem może być nowo-otwarty port lotniczy w Olsztynie- Szymanach, który jednakże, chcąc obsługiwać loty międzynarodowe, musi zatrudniać znacznie większą liczbę pasażerów. Port krajowy, dla niewielkich samolotów, może działać już przy obecnym zatrudnieniu portu lotniczego w Mielcu, bo z takim samym zatrudnieniem port lotniczy Epinal we Francji obsługuje loty pasażerskie. Jeśli samorząd miasta Mielec zdecydowałby o uruchomieniu pasażerskiego portu lotniczego, pozwoliłoby to na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury, przy relatywnie niewielkich dotacjach. 


Polecam ostatnie nasze publikacje na temat propozycji budowy terminalu dla samolotów pasażerskich przy porcie lotniczym w Mielcu,
http://mielecka.blogspot.com/




Pytania do radnych miejskich:
Odpowiedzi opublikujemy

- co władze miasta sądzą o pomyśle dostosowania portu w Mielcu do obsługi połączeń pasażerskich i otwarcia go na nowo jako port lotniczy Tarnów- Tarnobrzeg w Mielcu?

- co władze miasta sądzą o wprowadzeniu połączeń lotniczych Warszawa- Tarnów (Mielec) z dowozem pasażerów autobusem do centrum Tarnowa?

- Czy władze miasta są skłonne wydać ok. 2-3 mln PLN na terminal pasażerski (nowy lub używany) w porcie lotniczym w Mielcu? Czy możliwe jest dostosowanie któregoś z istniejących w pobliżu pasa startowego budynków lub pawilonów jako tymczasowego terminalu pasażerskiego w Mielcu? Wówczas konieczna inwestycja byłaby jeszcze mniejsza.

- Co władze miasta sądzą o pomyśle uruchomienia- na początek- połączeń krajowych, pasażerskich, do portu lotniczego w Mielcu, i o zmianie jego nazwy na obejmującą większe miasta w pobliżu? 


Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
Rzeszowska.pl 


--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty